RADIOSITE Fórum

  • 90.9 Jazzy Rádió

 #198444  Szerző: p0tyi
 
Nem, ez bénázásnak és hanyagságnak.
 #198442  Szerző: csongorprodukcio
 
p0tyi írta: 2023.02.23. 11:44 Nem az a baj, hogy a 90.9-en jól szól, hanem az, hogy a 104.2-n is! :D

Egyébként a teljesítménynövelés óta átminősítették, már körzeti:
https://nmhh.hu/cikk/185065/A_mediaszol ... galtatasok
Ez ugye hivatalosan kalózkodásnak minősül?
 #198439  Szerző: Glenn
 
Zsolt írta: 2023.02.22. 20:49(*Amúgy a Jazzy esetében nem konkrétan az ERP érdekes, hanem, hogy a tervezet elég világosan irányítottságot követel meg, miközben a Sas-hegyen elég egyértelműen körsugárzó dipól(ok?) vannak fent. De még egyszer: a hivatalos frekvenciaengedélyük ezt nyilvánvalóan lehetővé is teszi)
Ez egy érdekes dolog, mert az engedélyben azt is fel szokták tüntetni, hogy a leírtaktól el lehet térni, ha az ellátottsági adatok nem változnak meg. A Sas-hegy alapból olyan, hogy onnan észak felé nemigen lehet sugározni a magasabb hegyek miatt. És hát ahogy írtam az előbb, ez a freki észak felé a szlovák zavarás miatt amúgy is - kis túlzással - használhatatlan. Tehát így teljesül is a korlátozás.
 #198434  Szerző: Zsolt
 
mihalylovics írta: 2023.02.22. 20:14
Glenn írta: 2023.02.22. 19:23
Zsolt írta: 2023.02.21. 20:29megy vagy 2 kilóval és körsugárzóval a belváros egyik legmagasabb pontjáról.
Nem a belvárosból megy, hanem a tesó mellől a Sas-hegyről. A teljesítményről sem hinném, hogy két és félszeresre tekerték volna, mert az már feltűnt volna a hatóságnak, bár megérteném őket, mert ez egy tipikusan buta frekvenciakijelölés az ugyanitt sugárzó szlovák adó miatt, ami a város északi részein rendesen csapkodja is.
2020 végétől 1.8 kW a Sas-hegyről, amit, ha jól tudom, jóvá is hagyott a hatóság.
Szerintem már az indulása óta ilyen paraméterekkel megy, legalábbis ~10 éve is biztos, hogy ennyivel ment.
De valószínűleg félreérthető voltam. Nem azt akartam sejtetni, hogy illegálisan feltekerhették, hanem, hogy a sikeres pályázat után sikerült olyan frekvenciaengedélyt lebizniszelniük a hatósággal, ami jóval megengedőbb, mint amit a pályázati felhíváskor közzétett elért lakosságszámra és sugárzásbeli korlátozásokra* vonatkozó feltételek lehetővé tennének. A helyzetet amúgy magyarázhatja az is, hogy az eredeti frekvenciaengedélyüket még az NMHH (félig) elődje, az NHH intézte. Úgy hírlik, hogy azokban időkben jóval megengedőbben (szerintem helyesen) történt a frekvenciaengedélyek kimérése.

(*Amúgy a Jazzy esetében nem konkrétan az ERP érdekes, hanem, hogy a tervezet elég világosan irányítottságot követel meg, miközben a Sas-hegyen elég egyértelműen körsugárzó dipól(ok?) vannak fent. De még egyszer: a hivatalos frekvenciaengedélyük ezt nyilvánvalóan lehetővé is teszi)
 #198433  Szerző: mihalylovics
 
Glenn írta: 2023.02.22. 19:23
Zsolt írta: 2023.02.21. 20:29megy vagy 2 kilóval és körsugárzóval a belváros egyik legmagasabb pontjáról.
Nem a belvárosból megy, hanem a tesó mellől a Sas-hegyről. A teljesítményről sem hinném, hogy két és félszeresre tekerték volna, mert az már feltűnt volna a hatóságnak, bár megérteném őket, mert ez egy tipikusan buta frekvenciakijelölés az ugyanitt sugárzó szlovák adó miatt, ami a város északi részein rendesen csapkodja is.
2020 végétől 1.8 kW a Sas-hegyről, amit, ha jól tudom, jóvá is hagyott a hatóság.
 #198432  Szerző: Glenn
 
Zsolt írta: 2023.02.21. 20:29megy vagy 2 kilóval és körsugárzóval a belváros egyik legmagasabb pontjáról.
Nem a belvárosból megy, hanem a tesó mellől a Sas-hegyről. A teljesítményről sem hinném, hogy két és félszeresre tekerték volna, mert az már feltűnt volna a hatóságnak, bár megérteném őket, mert ez egy tipikusan buta frekvenciakijelölés az ugyanitt sugárzó szlovák adó miatt, ami a város északi részein rendesen csapkodja is.
 #198427  Szerző: Zsolt
 
A másik baj ezzel, hogy aztán könnyen belelendülök a Jazzy fikázásába:
Azt észrevettétek már, hogy a 90.9 hivatalos vételkörzete "Dél-Budapest", és a többi budapesti frekvenciával ellentétben csak "helyi" vételkörzetű (nem pedig "regionális").
A publikált frekvenciaterv is elég szigorú: erős északi korlátozás mellett az elvi ellátottság 522 ezer fő
összehasonlításképpen:
-90,3: 652 ezer (nagyságrendekkel kisebb vételkörzet)
-98,0: 928 ezer (szintén erős északi korlát, leszámítva, hogy be is van tartva)
-92,1: 1 526 ezer (ugyanúgy Sas-hegy, hasonló ERP)

Ezzel szemben mi a valóság?
Hogy megy vagy 2 kilóval és körsugárzóval a belváros egyik legmagasabb pontjáról. Engem persze nem zavar, ha egy rádiótól nem sajnálják a kakaót, de a többi rádióval szemben nem tűnik túl igazságosnak.
 #198426  Szerző: Zsolt
 
p0tyi írta: 2023.01.01. 18:19 Szerintem valami műszaki hiba van az adóval. A Sas-hegy környékén a 104.2-n, a 89.7-en, és még sok más frekin is szól. Nem keveredés van, hanem a Jazzy multiplikálódott. Több vevővel is teszteltem.
Amikor még valamennyire volt közöm a rádiózás világához, történt egyszer, hogy valamilyen karbantartási/műszaki ok miatt ideiglenesen ki kellett szednünk a lyukszűrőt egy adó mögül. Egy fél nap nem telt el, mire hívtak az NMHH-ból, mert a közeli spektrum monitoring állomás adataiból látták, hogy valamit babráltunk az adó körül és valamit sürgősen kéne csinálni, mert ilyen-olyan szabványok szerint meghatározott határértéket minimálisan túllépő felharmonikusokat látnak az adásunkban.
Na most ezt csak azért meséltem el, mert ennek fényében döbbentek állok azelőtt, hogy a Jazzy gyakorlatilag hosszú hónapok (!) óta szemeteli szét a közép Budai étert. A 104.2 gyakorlatilag a Széll Kálmán tértől a Móriczig tökéletesen szól az Alkotás úton. +Mint mondtam ez az egész sávot érinti, így akár a többi, legálisan működő állomást is zavarja. A Bartókba (100 kW!) simán, jól hallhatóan (a műsor jellegéből adódóan) belecincog a hegy lábánál.
 #197921  Szerző: p0tyi
 
Szerintem valami műszaki hiba van az adóval. A Sas-hegy környékén a 104.2-n, a 89.7-en, és még sok más frekin is szól. Nem keveredés van, hanem a Jazzy multiplikálódott. Több vevővel is teszteltem.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10