RADIOSITE Fórum

  • FM-DX

 #173276  Szerző: Sszilu
 
Kicsit off.

A 98,1-en ismét fogom a csendet sugárzó, PS: KAB-HEGY, PI: B203, PTY: Science adót. Mi ez? Fogja valaki más is?
 #173076  Szerző: Kovi02
 
votit írta:Szomorú idök jönnek az FM-DX-erek számára!!!
https://www.thelocal.no/20171213/norway ... f-fm-radio
Norvégiában lekapcsolták az utoésó FM rádió adót...
Készülnek a DAB átálásra Dániában, Britanniában és Svájcban is ...
:o
Helyi adók még vannak szerintem,azoknak több időt hagytak az átállásra. Ahol nincs igazán nagy kínálat,nincsen sok helyi rádió,államiakon kívül országos nincs,ott szerintem mindenhol át fognak állni. Britanniában országos adó nincs BBC-ken kívül,egyedül a Classic FM,Dániában/Norvégiában rengeteg osztott frekvencián mennek kis teljesítményű adók( http://radiomap.eu/dk/kobenhavn )
,Svájcban meg lényegében az államiak elviszik az összes frekit,a három nyelvű közmédiák és annak több csatornája így sem teljesen országos. http://radiomap.eu/ch/bern (13-ból 2 nem állami csatorna,DAB+-on meg azért jóval több rádió van)

Más országokat még nem féltek a DAB+ átállástól.
 #173062  Szerző: votit
 
Szomorú idök jönnek az FM-DX-erek számára!!!
https://www.thelocal.no/20171213/norway ... f-fm-radio
Norvégiában lekapcsolták az utoésó FM rádió adót...
Készülnek a DAB átálásra Dániában, Britanniában és Svájcban is ...
:o
 #172918  Szerző: Nightman
 
LuciFerko írta:Nekem egy Alcad-AM407 és egy ALCAD-AM417 üzemel fent a tetőn és meg vagyok velük teljesen elégedve. Lent el vannak osztva több felé, plusz kb 40m kábel kell, ezért muszáj erősítőt használnom. Mivel ezek több sávos erősítők (BI/FM-VHF3-UHF) sávszűrőként is funkcionálnak. Csak a BI/FM részük van használva, a többi sáv le van tekerve, így kb 112 mhz felett vág rendesen. Sima FM erősítő begerjedt a 200 méterre üzemelő 450 MHz-en MVM-LTE adótól, ami kb 1000W ERP-vel pirít egy tetőről, valamint kb 80 méterre van egy Telenor 800 MHz LTE átjátszó is.
Na,örülök hogy van aki gyakorlati tanáccsal tud szolgálni,köszönöm! :)
Igen,nálam eddig nem volt gerjedés,bár kb 150 méterre van a víztorony,annak a teteje meg úgy néz ki mint egy sündisznó,Telenor és Voda is azon van,a T-nek meg külön tornya van 200 méterre.. :)
Igen,utánanéztem,az Alcad jó választás,bár a leírt tipusokat már nem forgalmazzák,utódja az Alcad am 356 amiből rendeltem is egyet,tetszik az amit uhf-en is tud,és nem kell külön kábelen felvezetni a powert,elég neki a koaxon is.. :)
 #172898  Szerző: LuciFerko
 
Nekem egy Alcad-AM407 és egy ALCAD-AM417 üzemel fent a tetőn és meg vagyok velük teljesen elégedve. Lent el vannak osztva több felé, plusz kb 40m kábel kell, ezért muszáj erősítőt használnom. Mivel ezek több sávos erősítők (BI/FM-VHF3-UHF) sávszűrőként is funkcionálnak. Csak a BI/FM részük van használva, a többi sáv le van tekerve, így kb 112 mhz felett vág rendesen. Sima FM erősítő begerjedt a 200 méterre üzemelő 450 MHz-en MVM-LTE adótól, ami kb 1000W ERP-vel pirít egy tetőről, valamint kb 80 méterre van egy Telenor 800 MHz LTE átjátszó is.
 #172895  Szerző: joe
 
altermanus írta:
Nightman írta:Talán mintha írtam volna hogy most is erősítővel megy minden..
Persze nem biztos.. :o
olvastam mit írtál, ezért írtam próbáld ki... :gülü2:
...érvek/ellenérvek az erősítőről...én is használtam erősítőt a Sony tunerhez...300m-re egy 100W-os adótól...végül nem értettem miért gyengül a vétel készsége a tunernek...hiába az erősítő...és megjavítottam a rádió tunert - kicseréltem a Sony tuner bemenetén lévő MOS-FET-et és elvégeztem a szerviz utasítás szerinti műszeres beállítást...és gyenge jelnél is lett jó vételem külső erősítő nélkül is.

Lehet, valamikor a tuner kapott egy kis túlfeszültséget az antenna felől (statikus feltöltődés), így bemeneti fokozat tönkre ment - nem úgy, hogy "szétfröccsent", de 20-25dB erősítés helyett minimális csillapítással átengedte az RF jelet...érzéketlen lett. Ebben az állapotban a 20dB külső erősítő nem okozott túlvezérlést, javítást követően viszont már igen.

Én házi készítésű erősítőket használok, nekem bevált az öreg BF960-966 sorozat, anno a Hobbi Elektronika ill. Rádiótechnika újságban volt cikk is ezekről. Továbbá BFG65 ill. BFG540-et is használok, VHF I. sávú antennán egy ilyen fokozat üzemel kb. 40-250 MHz-es tartományban 22-25dB erősítéssel.
Joe
 #172892  Szerző: altermanus
 
Nightman írta:Talán mintha írtam volna hogy most is erősítővel megy minden..
Persze nem biztos.. :o
olvastam mit írtál, ezért írtam próbáld ki... :gülü2:
 #172891  Szerző: Nightman
 
Talán mintha írtam volna hogy most is erősítővel megy minden..
Persze nem biztos.. :o
 #172890  Szerző: altermanus
 
Nightman írta:...
Csak a "rájuk szabott" frekiken mennek...
kis kitérő...
azért léteznek az adó közelében olyan jelenségek, hogy egy másik rádió frekvenciáján megszólalnak a helyi rádiók erősítővel...
például Sárvár
ment a 95,2 Mária rádió sárváron, és a 96,5-ön a Sárvár rádió (korábbi nevén Isis), és a 93.9-en a kettő együtt simán jött egyszerre, simán zavarva a Kab-hegyi Petőfit, a víztoronynál, mivel ott volt az adó.
Egy volt munkatársam hívott, hogy DX-elni szeretne FM-re. Rendeltünk neki egy antennát (asszem Iskra FM50F antennát), és gondoltuk, hogy nagyobb térerő legyen vettünk egy 85-110 Mhz erősítőt (márkát, tipust nem tudok ebből mondani), és nem csak a 93.9-en, de az egész sávban minden xxx.9-en jött a mária/petőfi egyveleg, ha kivettük tökéletesen működött az antenna, és a tuner is, ami azt hiszem Onkyo T-4970 vevő volt...
Nightman írta: Lehet szerencsés vagyok és az esetem egyedi,de mivel így van,marad a kérdés,aki használ,milyen erősítőt? :)
viszont, ha szerencsésnek gondolod magadat, akkor próbáld ki, de szerintem csak rontasz a helyzeten, egy ötöst megér ;)
 #172889  Szerző: Nightman
 
Kovi02 írta:
Nightman írta:Ki milyen antennaerősítőt használ?
Elkezdtem nézelődni,jelenleg ezt használom:
http://www.betacom.hu/webaruhaz/erosito ... -db-detail
Persze a padláson figyel ahol azért jobb eredményt produkál..
Egy helyi áruházban erre azt mondták "vacak" és egy terra beltéri szélessávú házerősítőt akartak ajánlani..
Tipikusan urh-ra nem nagyon találok,max szélessávút..
Kinek mi vált be a legjobban?
URH-ra szerintem ne használj erősítőt,az erősíti a zavarokat,ha van erős helyi adó(20km-en belül legalább 100W) az kikever,tisztább a sáv nélküle.
Igen ezt már többektől is hallottam,de a saját helyemen ezt megcáfolnám..
Legközelebb a szolnoki Aktív /280w/ Amadeus /200w/ dankó /1kw/ adói vannak,légvonalban tán' 10-12 km-re,és semmi gondot nem okoztak soha..
Csak a "rájuk szabott" frekiken mennek,és nem okoznak semmiféle gerjedést.
De a jelenlegi erölködő nélkül sok rádió meg sem nyikkanna,nemhogy rds,stereo vétellel jöjjön.
Lehet szerencsés vagyok és az esetem egyedi,de mivel így van,marad a kérdés,aki használ,milyen erősítőt? :)
  • 1
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 536