RADIOSITE Fórum

  • FM-DX

 #174108  Szerző: Nightman
 
Nos.. :)
Nyilván én is csak a saját tapasztalataimra,plusz az ismereteimre tudok hagyatkozni.
Kiindulópont az volt,hogy volt egy sokkal vékonyabb vascső árbócnak,amivel az antenna olyan meglepően jól teljesített,hogy még a békéscsabai rádió (1-ek) is jöttek hátúlról,Budapest felé állítva.
A pestiek meg értelemszerűen rds-sel.
A SlágerFmtől a Jazzyn át az Infóig.
De azt a vékony árbócot kedvére taszigálta a szél,így az nem maradhatott hosszútávú megoldás.
Jött helyébe egy vastagabb,ámde 2 méterrel magasabb cső,ami szélben ugyan atomstabil,de jóval gyengébb minden.
Rögzítés előtt,ha csak a kezemben a levegőben tartom az árbócot antennástul, (nem két kiló :) ) akkor minden sokkal jobb,de ahogy közelítem a vaslépcső korlátjához,úgy gyengül minden.
Most a vastag árbóc tetejére került egy 2 méter hosszú vastag tetőléc rögzítésre, (ami ugye fa) de semmi sem jobb,amin nem is a plusz magasság miatt vagyok meglepődve,hanem azért,mert vas,már csak az antenna alatt 2 méterrel van.
No mindegy majd költözés után jobb lesz a helyzet addig így marad minden.. :/
 #174107  Szerző: frekivadasz
 
Igen, ha a közeltérben van, az tényleg problémás lehet, de egy függőlegesen polarizált irányított antennánál, ha néhány méterre alatta van valami, annak már nem szabadna jelentősen befolyásolnia a vételt. A hétköznapi gyakorlatban is lesz legalább alatta valami, ha más nem, maga a fém árbóc :)
 #174104  Szerző: Sszilu
 
frekivadasz írta:
Ami meg az antenna alatt van (persze ha nem közvetlenül), az miért árnyékolna?
Nem árnyékol az, hanem összevissza veri a jelet, az antenna felé is, ami ronthatja a vételt. Saját tapasztalatom, hogyha az antennáim pontosan egy irányba állnak, akkor nehezebb kiszűrni a gyengébb adókat, mintha kicsit pontatlanul állnak egymáshoz képest. Persze, nem tartom be (nem tudom betartani) az antennák közti minimális távolsági szabályokat...
 #174103  Szerző: frekivadasz
 
Mindig nagyságrendekben kell gondolkodni. Sokszor elhangzott már a fórumon, főleg az adóteljesítmény kapcsán. Sokan még ezek után is szignifikáns különbséget vélnek felfedezni 50kW és 80kW adóteljesítmény között vételi oldalon, pedig a valóság az, hogy mindössze a 2dB-t súrolja, és azt is alulról. (Ezért is lenne jó, ha működne a keresés a fórumban, hogy ne kelljen ezeket rendszeres időközönként leírni.)

Ugyanez a helyzet itt is:

Ha mondjuk 30m magasba emelted volna, már észre lehetne venni a különbséget. 23m vs. 2m

Ami meg az antenna alatt van (persze ha nem közvetlenül), az miért árnyékolna?
 #174102  Szerző: Nightman
 
Hadd kérdezzem már meg hogy most antiterjedés van,vagy minden rendben?
Mert 7m-ről 9 méterre került tegnap az antennám,úgy,hogy eddig valamelest árnyékolt az a több száz kiló vas,ami alatta volt,most se árnyékolás,magasabb is 2 méterrel,de semmi javulás,pedig sokat vártam.. :/
 #174096  Szerző: DRoland
 
Veresegyháza, Szada környéke nocsak 106,4 MHz Like FM ^^ :sealed:
 #173950  Szerző: Kovi02
 
joe írta:
frekivadasz írta:A zajantennás - fáziskioltós módszerrel talán.

Joe, ha jól emlékszem, van erre valami bevált kapcsolásod, mintha már mutattad is volna itt a fórumon. Kár, hogy nincs keresési lehetőség.
Azzal talán meg lehet oldani...valóban építettem egy kísérleti áramkört, amivel 0...180°-os fázistolást lehet beállítani az URH sávban, de a tesztjeim alapján mondom, hogy nem minden esetben használható.

Nagyobb esély lenne, ha a venni kívánt adó fent lenne a Fruska Gora-n, de a 98,8 egy a Duna parton lévő kb. 20 emeletes lakóház tetejéről ad...Joe
A Fruska Gora-ról most szerintem csak a 87,7 92,9 94,1 94,5 96,5 97,2 100,0 101,8 103,2 szól,minden kisebb adó átment a városba. Akkor TDI 107,5/91,8 meg az S4 102,2 Belgrádból amit legalább állandóra be szeretnék hozni,ha már a Signal nem jöhet össze.
 #173931  Szerző: joe
 
frekivadasz írta:A zajantennás - fáziskioltós módszerrel talán.

Joe, ha jól emlékszem, van erre valami bevált kapcsolásod, mintha már mutattad is volna itt a fórumon. Kár, hogy nincs keresési lehetőség.
Azzal talán meg lehet oldani...valóban építettem egy kísérleti áramkört, amivel 0...180°-os fázistolást lehet beállítani az URH sávban, de a tesztjeim alapján mondom, hogy nem minden esetben használható.

Nagyobb esély lenne, ha a venni kívánt adó fent lenne a Fruska Gora-n, de a 98,8 egy a Duna parton lévő kb. 20 emeletes lakóház tetejéről ad...Joe
 #173928  Szerző: frekivadasz
 
A zajantennás - fáziskioltós módszerrel talán.

Joe, ha jól emlékszem, van erre valami bevált kapcsolásod, mintha már mutattad is volna itt a fórumon. Kár, hogy nincs keresési lehetőség.
 #173919  Szerző: donder
 
joe írta:
donder írta:
Kovi02 írta:Szerintetek mennyi esélyem lesz az új QTH-ról a 6m magasan rögzített 15 elemes antennával egy újvidéki(kb. 100km) 300W-os adót elcsípni,úgy hogy azon a frekvencián megy az MR2 Szentesröl? QTH Kunfehértó lesz. Itthon 1,5m-re emelve a városból jött a 107.5 TDI és a 91.0 Prvi meg a 95.8 As FM.
Így levezetve szerintem jó esélyed van rá!
Használj egy minimum 4 de inkább 5 elemes Yagi-t a vételhez! ;)
Esély minimális. Kunfehértón közelebb leszel Szenteshez és távolabb Újvidéktől, mint a jelenlegi QTH-d. A magasabbra emelt antennával Szentes vétele is erősödni fog...szentesi adó fele annyi távolságra lesz, mint az újvidéki és 100-szoros teljesítménnyel sugároz. Ideális esetben a szentesi adó legalább 26dB-lel nagyobb térerőt produkál Kunfehértón, mint az újvidéki...ha azt nézzük, hogy sztereó vételhez ezt az arányt pont meg kellene fordítani -> >50dB-lel el kell nyomni a MR2-t...a 15 elemes antenna sem tudja ezt. Joe

Próba cseresznye...
  • 1
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 536